30 maja, 2013

SMOCZO – DZIECIĘCY WEEKEND NA RYNKU GŁÓWNYM I NAD WISŁĄ – Gazeta.pl KRAKÓW, czerwiec 2013

Pucherok pójdzie w stożkowej czapce, a Wikliszek będzie się zajadał kiełbasą lisiecką – to tylko dwa z czterdziestu smoków, które w niedzielę 2 czerwca przejdą ulicami Starego Miasta w ramach 13. Małopolskiej Parady Smoków.

Tematem tegorocznej parady jest “Nowa Tradycja”. – Zastanawiamy się, jakie tradycje będą istniały w Małopolsce za 100 lat. Wszystkie smoki, które biorą udział w paradzie, muszą pochodzić z Małopolski i nawiązywać do tradycji naszego regionu – mówi Natalia Mączyńska z teatru Groteska. Po raz pierwszy od lat w paradzie weźmie udział aż 40 smoków. Każdego z nich będzie animować kilkadziesiąt dzieci. Smoki wyruszą ul. Grodzką na Rynek Główny w niedzielę 2 czerwca o godz. 12.

Projekty smoków i ich historie można zobaczyć już teraz na Interaktywnej Mapie Nowej Tradycji Małopolski, stworzonej specjalnie z okazji tegorocznej parady. Smok Pucherok (Niepubliczne Przedszkole Językowe Akademia Małych Tygrysków w Balicach) podczas pochodu będzie miał na głowie stożkową czapkę z bibuły, a na grzbiecie kożuchy odwrócone futrem na wierzch. Smok Depcio (Gimnazjum im. Księdza Karola Wojtyły w Niegowici) pod skrzydłami schowa sprzęty gospodarskie zabrane mieszkańcom Niegowici. Podkradł je w ramach corocznych despet – psikusów, które w tym regionie młodzi chłopcy urządzają w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Na Rynku Głównym pojawi się też smoczyca Szarotka w folkowym stroju (ZPiG Gronków) i smok Wikliszek (Zespół Szkół im. Jana Kantego w Liszkach), który żywi się wyłącznie kiełbasą lisiecką i kukiełkami – podłużnymi bułkami, które w Liszkach wypieka się od XV wieku.

Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14002461.html#ixzz2UlBSUK00